Az egészségbiztosítás a járóbeteg-ellátás keretében tb. támogatással rendelt gyógyszerek, tápszerek, egyéb gyógyító ellátások (gyógyfürdő kezelések, gyógyúszás, gyógygázfürdő, stb.) árához, gyógyászati segédeszközök árához, javítási-, illetve kölcsönzési díjához az ún. ártámogatási rendszerben nyújt támogatást. Az ártámogatás rendszerében a támogatott termék, szolgáltatás árának megfizetése egy többszereplős jogviszony keretében valósul meg, így az ár megfizetése megoszlik a beteg és az egészségbiztosító, azaz az OEP közt. A beteg az általa igénybe vett termékért, szolgáltatásért a szolgáltatónál a közfinanszírozás alapjául szolgáló, – hatósági eljárásban elfogadott, vagy jogszabályban kihirdetett – ár egy részét, ún. térítési díjat fizet, amely a termék/szolgáltatás ára és a tb. támogatás közti különbözetnek felel meg.

Az OEP által támogatott gyógyszerek árát a gyógyszer forgalomba hozatalai engedélyének jogosultja, a gyógyászati segédeszközök árát a gyógyászati segédeszköz forgalomba hozója határozza meg azzal, hogy annak elfogadásáról a tb. támogatásba való befogadási eljárás során az OEP egy sokrétű, egészségpolitikai, szakmai és költséghatékonysági vizsgálatot követően dönt, majd ehhez igazodóan támogatási összeget határoz meg.

A gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök tb. támogatás alapjául szolgáló árát, illetve a támogatási adatokat az OEP által vezetett közhiteles hatósági nyilvántartás tartalmazza.

A szintén az ártámogatás keretében igénybe vehető gyógyászati ellátások és az anyatej árát, a támogatás mértékét és összegét jogszabályok (8/2002. (X. 4.) ESzCsM rendelet az anyatej társadalombiztosítási támogatás alapját képező áráról, valamint a támogatás elszámolásának módjáról, illetve az orvosi rehabilitáció céljából társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető gyógyászati ellátásokról szóló 5/2004. (XI. 19.) EüM rendelet 8. számú melléklete) határozzák meg.

A tb. támogatás összegét, azaz a közfinanszírozás alapjául elfogadott ár és a beteg által megfizetett térítési díj közti különbözetet a szolgáltató elszámolja az OEP-pel. Az ártámogatás elszámolása érdekében az egészségbiztosító, azaz az OEP és a támogatott terméket kiszolgáló, illetve az ellátást nyújtó, a jogszabályokban előírt feltételeknek megfelelő szolgáltató szerződést köt.

Az ártámogatás csak akkor jár a biztosítottaknak, ha a támogatással rendelésre jogosult orvos, a tb. támogatással történő rendelés szabályai szerint az OEP által rendelkezésére bocsátott vényen rendeli az ellátást, amit az OEP-pel a támogatás elszámolására szerződött szolgáltatónál vehet igénybe.

A gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és a gyógyászati ellátások árához nyújtott támogatás elszámolásának módját jogszabályok, az ártámogatási szerződés és az általános szerződési feltételek határozzák meg, azzal, hogy az elszámolás alapja a megfelelő tartalommal kitöltött érvényes vény, munkalap.

A támogatással rendelt anyatej elszámolására az anyatejgyűjtő állomások, valamint a háziorvos, a házi gyermekorvos vagy a körzeti védőnő igazolása alapján az anyatejet adományozó személyek közvetlenül is jogosultak. Az anyatej elszámolásához a tárgyhavi vényeken kívül szükséges még az átvétel megfelelő igazolása is.

Felhívjuk a figyelmet, hogy az anyatej támogatásra vonatkozó elszámolást a lakóhely (anyatejgyűjtő állomás székhelye) szerint illetékes fővárosi- és megyei kormányhivataloknál kell benyújtani. A lakóhelye (tartózkodási helye) vagy székhelye szerint illetékes fővárosi/megyei kormányhivatal (egészségbiztosítási pénztári feladatait ellátó főosztály) elérhetőségének megadásához kérjük, adja meg lakóhelyének (tartózkodási helyének) vagy székhelyének irányítószámát:

További részletes információk:

Ártámogatás elszámolása