A gyógyszertári finanszírozási előleg

(2017.01.03.)

A lakosság biztonságos gyógyszerellátása érdekében a fővárosi és megyei kormányhivatal (a továbbiakban együtt: kormányhivatal) kérelemre naptári évente egy alkalommal kamatmentes, visszatérítendő finanszírozási előleget nyújt annak a közforgalmú gyógyszertárnak, amely a járóbeteg-ellátás keretében rendelt gyógyszerek árához támogatással igénybe vehető szolgáltatást nyújt, valamint megfelel a jogszabályban előírt feltételeknek. 

A finanszírozási előleg visszatérítendő juttatás, ezért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a továbbiakban: NEAK) az előleg összegét tárgyév december 15-éig a gyógyszertár részére az elszámolás alapján járó gyógyszer-támogatási összegből havi egyenlő részletekben levonja. A levonás megkezdésére a kormányhivatal által kiadott jogerős határozatban megjelölt határidőn belül, legkorábban július 1-jét, legkésőbb szeptember 1-jét követően kerül sor. Amennyiben a NEAK az előleg összegét nem tudja levonni, a gyógyszertár üzemeltetőjével a gyógyszer támogatással történő forgalmazására kötött szerződést felmondja. 

Az előlegben részesített gyógyszertárakról a kormányhivatal havonta összesítést készít, és az előlegben részesített gyógyszertárak körét honlapján közzéteszi. 


Tartalom:

Milyen esetben jogosult a gyógyszertár finanszírozási előlegre?
Mikor nem részesíthető a gyógyszertár finanszírozási előlegben?
Milyen mértékű finanszírozási előleg nyújtható a gyógyszertár részére?
Hogyan és meddig lehet finanszírozási előleget igényelni?
Mennyi idő alatt bírálják el a kérelmet?
Mikor történik a finanszírozási előleg utalása?
Hogyan történik a finanszírozási előleg visszatérítése?
Mi történik akkor, ha a gyógyszertár a finanszírozási előleget nem kizárólag gyógyszerbeszerzésre fordítja?
Mit tehet a kérelmező, ha a döntéssel nem ért egyet?

Kapcsolódó jogszabályok

Kapcsolódó honlap

 

Milyen esetben jogosult a gyógyszertár finanszírozási előlegre?

A gyógyszertár abban az esetben jogosult finanszírozási előlegre, amennyiben:

  • a gyógyszertár egy adott település vagy egy település közigazgatási egységéhez csatolt, de földrajzilag elkülönülő településrész gyógyszerellátását legfeljebb három gyógyszertár egyikeként biztosítja, azzal, hogy a településen és a településrészen működő gyógyszertárak száma együttesen nem haladhatja meg a hármat,
  • a gyógyszertár közfinanszírozott gyógyszerek forgalmazásából származó, a tárgyévet megelőző két év első naptári féléves árréstömegének átlaga nem haladja meg a 8 millió forintot,
  • az adott gyógyszertárat működtető gazdasági társaság vagy egyéni vállalkozó kizárólag – az a)–b) pontban foglalt feltételeknek megfelelő – egy gyógyszertárat működtet, és
  • a kérelem benyújtásakor nem rendelkezik olyan, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 20. pontjában meghatározott köztartozással, amely esedékességének időpontja 60 napnál régebben lejárt.

Felhívjuk a figyelmet, hogy finanszírozási előleget kizárólag abban az esetben állapíthat meg a kormányhivatal, ha a kérelemmel érintett gyógyszertár esetében valamennyi fenti feltétel maradéktalanul és egyidejűleg fennáll.

 

Mikor nem részesíthető a gyógyszertár finanszírozási előlegben?

Nem részesíthető finanszírozási előlegben a gyógyszertár: 

  • ha a kérelem beadását megelőző 2 évben a NEAK által végzett ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy a gyógyszertár a korábban folyósított előleget nem a kérelemben megjelölt célra használta fel, 
  • ha a kérelem beadását megelőző 2 naptári évben a korábban folyósított előleg visszavonására a tárgyév december 15-éig nem volt lehetőség.

 

Milyen mértékű finanszírozási előleg nyújtható a gyógyszertár részére?

A gyógyszertár részére megállapítható finanszírozási előleg összege a kérelemben megjelölt összeg, de maximum 4.000.000,- Ft, fiókgyógyszertárat működtető közforgalmú gyógyszertár esetében pedig a kérelemben megjelölt összeg, de maximum 5.000.000,- Ft.

 

Hogyan és meddig lehet finanszírozási előleget igényelni?

A gyógyszertár működtetője az előleg folyósítását a járóbeteg-ellátás keretében rendelt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és gyógyfürdőellátások árához nyújtott támogatások elszámolásáról és folyósításáról szóló 134/1999. (VIII. 31.) Korm. rendelet 1. számú melléklete szerinti nyomtatványon az illetékes kormányhivatalnál kérelmezheti.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a kérelemben az igényelt előleg pontos összegét is meg kell jelölni.

A kérelmet legkésőbb a tárgyév március hó 31. napjáig kell benyújtani vagy postára adni.

Az eljárás illetékköteles, annak összege 3.000,- Ft, amelyet az eljárás megindításakor a kérelemre ragasztott illetékbélyeggel, vagy átutalással (a Magyar Államkincstár által vezetett 10032000-01012107 számú eljárási illetékbevételi számlára) kell megfizetni. 

 

Mennyi idő alatt bírálják el a kérelmet?

A finanszírozási előleg folyósításáról vagy a kérelem elutasításáról a kormányhivatal a kérelem beérkezésének napját követő naptól számított 21 napon belül határozatban dönt. 


Mikor történik a finanszírozási előleg utalása?

A NEAK a határozat jogerőre emelkedését követően az előleg utalását a hónap 26. napján, de legkésőbb a határozat jogerőre emelkedését követő hónap 26-án a Magyar Államkincstáron keresztül teljesíti.

A finanszírozási előleg kérelem tárgyában a kormányhivatal döntése jogerős és végrehajtható.

 

Hogyan történik a finanszírozási előleg visszatérítése?

A finanszírozási előleg visszatérítendő juttatás, ezért a NEAK az előleg összegét tárgyév december 15-éig a gyógyszertár részére az elszámolás alapján járó gyógyszer-támogatási összegből havi egyenlő részletekben levonja. A levonást a NEAK a kormányhivatal által kiadott jogerős határozatban megjelölt határidőn belül, legkorábban július 1-jét, legkésőbb szeptember 1-jét követően kezdi meg. Amennyiben a NEAK az előleg összegét nem tudja levonni, a gyógyszer támogatással történő forgalmazására kötött szerződést felmondja.


Mi történik akkor, ha a gyógyszertár a finanszírozási előleget nem kizárólag gyógyszerbeszerzésre fordítja?

Ha a NEAK ellenőrzése során megállapítja, hogy a gyógyszertár az előleget nem a kérelemben megjelölt célra használta fel, az előleget a gyógyszertár részére az elszámolás alapján járó gyógyszer-támogatási összegből a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény rendelkezése szerint számított kamatokkal együtt vonja le, valamint a gyógyszertár finanszírozási előlegben sem részesülhet 2 évig.

 

Mit tehet a kérelmező, ha a döntéssel nem ért egyet?

A finanszírozási előleg kérelem tárgyában hozott döntéssel szemben nincs helye fellebbezésnek. A döntés felülvizsgálatát a döntés közlésétől számított harminc napon belül, jogszabálysértésre hivatkozással, keresettel lehet kérni az illetékes Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságtól. A keresetlevelet három példányban a kormányhivatalnál kell benyújtani vagy ajánlott levélként postára adni. Jogi képviselővel eljáró fél, valamint a belföldi székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet (ha nem ügyvédi képviselettel jár el) a keresetlevelet elektronikus űrlapon az űrlapbenyújtás támogatási szolgáltatás igénybevételével köteles benyújtani.


Kapcsolódó jogszabályok:

Kapcsolódó honlap:

www.kormanyhivatalok.hu